Welcome Letter

  • Home
  • Welcome Letter

Welcome Letter

Sayın Katılımcılar,

Junior Model Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (veya çoğunuzun bildiği ve sevdiği ismiyle JMUNESCO) 14. yıllık oturumuna hoş geldiniz. Şubat ayında Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve ben de dahil olmak üzere pek çok kişinin sevdiklerini ve ailelerini kaybettiği yıkıcı depremden sonra, JMUNESCO topluluğu ve bu yılki Organizasyon Ekibi, iyileştirici ve güçlü bir yeniden başlangıç olmasını umduğumuz bir konferansa son birkaç yıldır konferanslarımızda görmeye alıştığımız tanıdık yüzlerin yanı sıra JMUNESCO'yu ilk kez deneyimleyecek yeni okulların katılımı ile ev sahipliği yapmak amacıyla sıkı bir çalışma içindeydi. 23-25 Şubat 2024 tarihleri arasında düzenlenecek bu yılki yenilenen oturum için sizi BLIS'e davet etmek bizim için büyük bir onur.

Adım Su Naz Görgel, Bilkent Laboratuvarı ve Uluslararası Lise 2. sınıf öğrencisiyim. JMUNESCO'ya ilk olarak 2019 oturumumuzda administrative staff üyesi olarak katıldım ve sonraki iki yıl içinde delege oldum. Bu konferansta birden fazla rol üstlendiğim beş yıllık yolculuğum boyunca, JMUNESCO'nun ne olduğunu ve onu bu kadar özel kılan şeyin ne olduğunu keşfetme fırsatı buldum. Konferans, ortaokul ve lise öğrencilerini uluslararası ilişkiler, siyaset, tartışmalar, konuşma yapma ve yeni üyelerine kucak açan MUN topluluğunu içeren yepyeni bir dünyayla tanıştırıyor. Yıllar boyunca, ilk konferansına katılan ve konferansın ilk gününde kaygıya yenik düşen katılımcıların JMUNESCO'dan tartışma konusunda yeni keşfedilmiş bir özgüvenle, küresel meseleler hakkında yeni bilgilerle ve MUN'un daha geniş konseptine yönelik ateşlenmiş bir ilgiyle ayrıldığını gözlemledim. Organizasyon ekibimiz, student officer’larımız ve administrative staff’imiz konferans boyunca katılımcıları desteklemek ve kişisel keyif almaları ve deneyim kazandırmaları için bu deneyimden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak için çabalayacaklardır.

Bu yılın teması “Kültürel Birlik”. Kültürün insanlığı bölme veya birleştirme gücüne sahip olduğu bir dönemde, farklı kültürler konusunda daha açık fikirli olmak ve kültürleri neyin aynı ve farklı kıldığını öğrenmek çok önemlidir. Küresel kültürler hakkındaki bilgi, ülkelerin siyasi, ekonomik, sosyal, etik ve eğitimsel eğilimlerinin daha derinlemesine anlaşılmasına olanak tanır.

Son birkaç yıldır karşılaştığımız COVID-19 salgınına ve depremlere rağmen JMUNESCO ekipleri, konferansın çok yakın gelecekte de devam edebilmesini sağlamak için yorulmadan çalıştılar. Bu beklenen yılın nihayet geldiğini size bir kez daha bildirmekten mutluluk duyuyorum ve pandemiden bu yana ilk yüz yüze konferansımızda yüzlerce genç katılımcının daha kalbine dokunmayı umuyoruz. Bir kez daha hepinize sevgili JMUNESCO'muzun 14. yıllık oturumuna hoş geldiniz demek istiyorum.

Saygılarımla,

Su Naz Görgel
Genel Direktör JMUNESCO’24